لیفت صورت

لیفت صورت

همه چیز درباره ی لیفت صورت

هنگامی که کودک هستید پوست شما دارای حالت انعطاف پذیری زیادی است و در زیر پوست سطح گسترده ای از چربی وجود دارد که درباره ی بچه های توپول این موضوع بیشتر صدق میکند. حال مادامی که پا به سن میگذارید چربی زیر پوستی کم میشود. افزایش سن حالت ارتجاعی و انعطاف پوست را می کاهد. به مرور زمان در پوست یک حالت جمع شدگی توآم با چین و چروک ایجاد میگردد و ظاهر پوست تغییر شکل می دهد. که در این شرایط لیفت صورت میتواند تنها راهکار باشد. بافت دور چشم و همینطور فک پایین شل می شود و این چهره شما را کسل کننده و اخمو میکند. باعث می شود چهره شما حالت کسل یا اخمو و یا حتی نگران پیدا کند.

از عوامل موثر در روند ایجاد تغییرات در چهره میتوان به مواردی چون:

 • کاهش وزن
 • استرس های زندگی روزمره
 • در معرض آفتاب بودن
 • استفاده از سیگار و الکل
 • استعدادهای ژنتیکی اشاره کرد.

یکی از مهمترین عوامل موثر در ایجاد تغییرات چهره تماس با نور خورشید است. به گونه ای خیلی از تغییراتی که در پوست ایجاد می شود و آن را به روند پیری طبیعی نسبت می دهند به علت در معرض نور خورشید بودن است. در حقیقت آفتاب باعث ایجاد التهاب مزمن میشود که در نهایت منجر به نابود شدن عواملی میگردد که پوست را شاداب و جوان نگه می دارد. (الاستین و کلاژن) به همین علت به والدین توصیه می شود اززدن کرم ضد افتاب در سن ۶ ماهگی تا یک سالگی برای کودکان غافل نشوند.

با توجه به صحبت های فوق میتوان گفت تغییرات فیزیکی و جسمی سالخوردگی در تمام بدن اتفاق می افتد اما این تغییرات در چهره فرد به شکل مشخص تری دیده میشود. ممکن است از دست دادن شادابی صورت برای بسیاری از افراد که پا به سن گذاشته اند زیاد خوشایند نباشد. اما میتوان به کمک لیفت صورت که پزشکان و متخصصان انجام میدهند تا حدود زیادی این مشکل را حل کرد.

لیفت صورت چیست؟

کشیده شدن پوست صورت را لیفت صورت میگویند. این عمل میتواند صورت فرد را تا ۵ الی ۱۰ سال جوان تر نشان دهد. به طور معمول این عمل در افراد ۴۰ الی ۶۰ ساله صورت میگیرد اما محدویت سنی بخصوصی ندارد و فرد در هر سنی میتواند ان را انجام دهد. به طور کلی در لیفت صورت به منظور کاهش تغییراتی که سن را بالا نشان می دهد چربی های اضافه را بر میدارند و پوست صورت و گردن را تا حد ممکن و نیاز میکشند و عضلات زیرین را سفت می کنند.

لیفت صورت برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که دارای چین و چروک و پوستی شل و افتاده هستند کاندیداهای اصلی این عمل می باشند. برای نگاه جزئی تر به این مسئله می توان به نکات زیر توجه داشت:

 • افرادی که یک چین بزرگ از کناره بینی تا کناره دهان خود دارند.
 • آن هایی که چین های عمیق در روی گونه ها دارند همچنین پوست روی برجستگی های گونه هایشان شل شده است.
 • افرادی که در گردن خود چربی های اضافه و چروک های افقی و عمودی دارند.

لازم به ذکر است با عمل لیفتینگ می توان موارد فوق را مرتفع کرد اما در مواردی مثل افتادگی پوست-چربی اضافه در پلک بالا و پایین-چین های دور دهان و افتادگی ابروها امکان پذیر نیست.

لیفت صورت

چگونگی عمل  :

این عمل در بیمارستان ها کلینیک ها و مطب انجام میگیرد و در آن از بی حسی موضعی یا بیهوشی همراه با تزریق داروهای ارامبخش استفاده میگردد. اغلب برش ها در داخل خط مو قرار میگیرد. ابتدا به وسیله برش جراحی بخش های مازاد و چروکیده پوست را از محل رویش سست میکنند و سپس آن را از محل گوش عقب می کشند.

به طور معمول برش در محدوده ی گوش ایجاد میشود یعنی در جلوی گوش برش به سمت پایین می آید. و لاله ی گوش را دور میزند و تا کناره خط مو در پشت گوش می رود امکان دارد برش کوچک و نامشخصی نیز زیر چانه ایجاد شود. پس از انجام عمل میتوان جای برش را با موها با ارایش پوشاند و اگر موهای فرد کوتاه است میتوان عمل را تا درامدن  موهای فرد به تاخیر انداخت.

بعد از عمل چه اتفاقی می افتد؟

بعد از عمل در یک الی دو روز آینده تمامی بانداژ ها برداشته میشوند.فرد در این حین متوجه ورم و تغییر رنگ در بعضی از قسمت های صورت خود میشود.که البته جای هیچگونه نگرانی نیست و ورم و کبودی غیرقرینه موقتی ست و به حالت طبیعی برمیگردد. ورم صورت را در یک الی دو روز بعد از جراحی می توانید ببینید و سپس بعد از چند هفته برطرف میشود.

پس از چند روز میتوان از لوازم ارایشی برای پنهان کردن کبودی ها استفاده کرد همچنین امکان دارد فرد در قسمت هایی از صورت خود احساس بی حسی داشته باشد که طی چندین هفته یا بیشتر رفع می گردد.

در طی روزهای چهارم تا هفتم بعد از عمل نیز بخیه ها برداشته میشود.در اکثر مواقع بعد از دو هفته میتوان به روال زندگی عادی خود برگشت و پس از ۴ هفته ورزش را از سر گرفت.

چند توصیه بعد از عمل

 • عدم فعالیت تا چند روز
 • هنگام خواب به منظور کاهش ورم و کبودی  سر بالاتر قرار گیرد.
 • کمپرس سرد روی محل عمل به کاهش خونریزی و تورم کمک میکند.
 • از استعمال دخانیات و مصرف آسپرین تا مدتی بعد از عمل خودداری کنید.
 • بلند کردن اجسام-زور زدن-خم شدن-پیاده روی تند-شنا کردن-رابطه جنسی و هرگونه فعالیتی که فشار خون را بالا میبرد پرهیز کنید.
 • در صورت بروز سرماخوردگی سریعا برای درمان اقدام کنید.
 • در نور مستقیم خورشید قرار نگیرید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از جویدن آدامس خودداری کنید.

مدت زمان مشاهده نتیجه نهایی

نکته قابل توجه این است که به دلیل تفاوت انسان ها با یکدیگر هیچگاه افراد نتایج یکسانی به دست نمی اورند. و ممکن است فرد نتیجه ای چشم گیر داشته باشد. اما فرد دیگری غیر واضح باشد که این موضوع به چهره قبلی فرد و اهداف شما و پزشک از عمل بستگی دارد.

اما به طور کلی میتوان گفت برای دیدن تصویر نهایی چهره به چندین هفته زمان نیاز است.

باید اشاره کرد که این نتایج به دست آمده از عمل دائمی نیست. افزایش سن و اثرات جاذبه امکان دارد فرد را مجاب به تکرار لیفتینگ کند. که معمولا تا ۱۰ سال بعد از جراحی نیاز به عمل مجدد نمی باشد.

عوارض:

 • هماتوم: همان تجمع خون زیر پست است که بیشتر برای افراد سیگاری و افراد با فشار خون بالا ایجاد میشود.هماتوم های بزرگ باید توسط جراحی از بین بروند.
 • در اثر کاهش خون رسانی به فولیکول های مو امکان ریزش مو وجود دارد اما موقتی ست و مجددا رشد میکند.
 • آسیب عصب صورتی

مطالب مرتبط

درمان گودی و سیاهی چشم

درمان گودی و سیاهی چشم

سیاهی دور چشم میتواند به علت بیماری های گوناگونی به وجود بیاید مانند کم کاری تیروئید که باعث خشک شدن وضخیم شدن پوست میشود.

تماس با ما